Místo k sezení

16. března 2009 v 20:18 | Kejtyna |  ×Úvahy×
Také dojíždíte do školy či práce busem? Jistě to znáte - hlava na hlavě, když máte štěstí - sednete si, a když ne, tak patříte mezi těch pár "vlajících na tyči".
Spousta sedících pozoruje nově příchozí. Mladí, staří, veselí, smutní, většinou obtěžkáni taškami, batohy či francouzskými holemi. Občas, když nastoupí někdo starý nebo (nedejbože) s dítětem ozvou se slova, která v tomto kontextu slýcháme čím dál řídčeji: "Sedněte si, já postojím." načež se autor postaví a poodstoupí, aby si mohl sednout ten, kdo to podle něj potřebuje více.
Jenomže čím déle jezdím, tím silnější mám dojem, že tato věta je ojedinělejší a ze stěn autobusů se pomalu vytrácí. Proč? Ubývá snad starých, nemocných nebo maminek s dětmi? Ne, je jich pořád stejně, ne-li ještě víc, pokud statistiky nelžou.
Každý, kdo sedí většinou bez zájmu sleduje okolí. Někdo se zase v duchu omlouvá: "Proč si mám stoupat zrovna já, jsou tu i jiní, mnohem mladší a já jsem tak unavený/á ze školy (práce)…" A tak nakonec nebohá seniorka zůstává napospas svým křehkým nohám a ostatním cestujícím. Je to možná tím, že máme každý v hlavě jakousi stupnici, kterou se nevědomky řídíme, když přemýšlíme nad 'místem k sezení'.
  1. Věk stojáka. Spousta lidí neustále v duchu posouvá tu pomyslnou věkovou hranici. Je to nad 40? Nad 50? Nad 60? Nebo pustíme prostě jen toho, kdo vypadá, že mu sezení prospěje víc než nám?
  2. Náš věk. Zde nastupují na řadu výmluvy typu: "A proč já, když je tu tolik jiných, proč si třeba nestoupne jedna s těch pěti desítek tam ve předu? Takové by se do autobusu neměly ani pouštět. " Než se ovšem rozmyslíte, tak stařenku pustí někdo jiný.
  3. Pohlaví dotyčného. Zde se hodí pár cizích slovíček - diskriminace a emancipace. To, že pustíte si sednout muže, je mnohem méně pravděpodobnější než to, že pustíte ženu. Řeknete si: "A proč bych jako měla pouštět chlapa? A co že je mu 70 a že sotva stojí na nohou (přeháním), je to chlap a ti mají být galantní, to já mám sedět. " Ale dámy, co naše sladká doba emancipace? Na jedné internetové diskuzi jsem narazila na smutný fakt, že maminku na mateřské pustí skoro každý, ale kolik chlapů s dítětem si sedne v plném autobuse?
Nedávno jsem jela ve stoje v autobuse a náhodou jsem zaslechla, jak baví dvě dámy v letech. Sledovaly při tom dívky, které seděly a ty dvě paní nechaly stát. Dámy hovořily právě o tom, že při svých křečových žilách, rozvrzaných kolenech a bůhvíčem ještě musí stát. Jedna trefně argumentovala: "Jen je nech, až budů staré, taky je nikdo nepustí sednůt, tož ať si posedíja. " A je to fakt. Zkuste si jen na okamžik představit, jak budete schvácení nemocemi za pár desítek let jezdit autobusy, ve stoje, obtěžkáni taškami z Billy a Bůh ví čeho ještě, cestovat autobusem a ve stoje pozorovat, jak si mladí vezou zadky.
Takže až příště pojedete autobusem, pozorně se rozhlédněte a zamyslete se nad mými slovy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 .:longy:. .:longy:. | E-mail | Web | 17. března 2009 v 19:43 | Reagovat

Noo ja teda busem nejezdim a kdyz jednou za rok jedu do Olmika vlakem tak je to vetsinou kupečko a tam to nedopada tak ze nekdo nad tebou stoji a ceka az ho pustis sednout...ale kdyz sem jednu dobu busem jezdil tak sem pouštěl staršího pána sednout...jeho argument stejny jako v tvem článku ať sedím, že až budu starší tak mě taky nikdo nepustí sednout mě zaskočil...stejně sem zůstal stát a místo zůstalo prázdné...pán mi to po chvíli osvětlil tím, že stejně za dvě zastávky vysedá a že než by si sedl a zvedl se tak by to nemělo ani cenu ať si klidně sednu já. No hádat se s ním nebudu ale situace poněkud zmatena a komická ;)

2 Kejty>>.:longy:. Kejty>>.:longy:. | 19. března 2009 v 19:07 | Reagovat

jsem na tebe pyšná, kubíčku :) je fakt, že spousta důchodců odmítá místa, pro někoho je to nesmyslné, ale je pravda že vzhledem k jejich revmatu a růzzným jiným neduhům je to pochopitelné...

3 kolečko kolečko | 8. dubna 2009 v 23:04 | Reagovat

nejvtipnější je když si sednete do autobusu někam  dopředějc, pak nastoupí bába, strašně vás seřve že sedíte na místě pro starý, a přitom za váma je celej autobus volnej :D

4 Kejty Kejty | 12. dubna 2009 v 7:44 | Reagovat

[3]: Co naděláš...takoví jsou lidi

5 kolečko kolečko | 19. května 2009 v 21:21 | Reagovat

mám dilema..... Sedim  v autobuse a přistoupí si těhotná ženská, 70 letej chlap a invalida, a pustit sednou, ale koho..... berme v potaz že ta těhotná žena čeká dvojčata a je vidět že je skoro v posledním tažení ( tom těhotenskym)...

6 Kejty Kejty | 23. května 2009 v 17:32 | Reagovat

utahuješ si ze mě?

7 kolečko kolečko | 3. června 2009 v 19:49 | Reagovat

ne, tohle se ptala kámoška profesora ve škole a ten nebyl schpnej jí odpovědět

8 kolečko kolečko | 3. června 2009 v 19:59 | Reagovat

ale jinak nic ve zlym...jen jestli by si si s tim dovedla poradit

9 Valda Valda | 16. ledna 2011 v 23:27 | Reagovat

To jsou dobrý hovna- zamyslela jsi se třeba někdy nad tím, že at někoho pustíš nebo ne - stejně za 50 let až nám bude okolo 70 nás nikdo nepustí, protože generace která bude po nás budou ještě větší zmetci?? Upřímně řečeno pouštím maminky co mají bříško a lidi kteří jdou o holi, ale abych pouštěla bábu co má 5cm podpatky a tašky?? At si je strčí kam chce, kdyby jí vážně tolik všechno bolelo, tak si vezme normální boty. A upřímně řečeno, když chodíš na školu kde máš furt praxe, stojíš 8 hodin na nohou, nemůžeš si sednout a pak si v buse kterým jedeš půl hodiny sedneš a slyšíš: vidíš tu slečnu jak ani nepustí staršího?! tak bys jim nejradši naflákala.. To,že člověk studuje a má mladý nohy neznamená, že je třeba nemá nemocný nebo že ho něco nebolí!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama