Mika Waltari - Egypťan Sinuhet

19. září 2008 v 18:57 | Kejtyna |  ×Kulturní deníček×
Jak teď prožívám svůj knižní maraton, tak za tuhle položku se mohu jen stydět. Přečíst tuto knihu mi trvalo víc než měsíc. Snad mě omlouvá počet stran - u staršího vydání je to 640 u novějšího kolem osmi set, ale je to vlastně jen o velikosti písma.
Takže jak stručně popsat tuhle knihu? Kniha o všem a o ničem. Jak jsem slyšela různé názory lidí na ni, mám z toho dojem, že ji nikdo správně nepochopil. Na přebalu je kniha představena jako epos - podle mě je to pouho pouhý denník, lidé v nakladatelství jej do této kategorie zařadili pouze proto, že děj se odehrává za dob velkých faraonů a že autor (žijící v dvacátém století takže žádný afričan) nazval kapitoly knihami.
Sinuhet - muž na vždy osamělý. I tak by se dala titulovat kniha. Názory na ni se liší člověk od člověka. Někdo to pochopil tak, že kniha vyzvedává nesmyslnost válek. Někdo (kdo to četl hoodně dávno) to pochopil tak, že kniha je o jedné ženě. Tak jaká je vlastně podstata té bichle? Nevím, zda já ji pochopila správně, ale i když žen i válek tam bylo nespočet, tak tam šlo o to, že hrdina zjišťuje, že nejenom božstvo, ale i veškeré lidské bytí je zbytečné. Kniha zpočátku divoká a nespoutaná končí pochmurně a osaměle. Přesto, že děj se rozbíhal do stran a autor se věnoval především válkám, tak jsem byla do knížky neskutečně zažraná, především ke konci. Proto nehodlám příliš rozebírat děj pro ty, co mají v plánu si ji přečíst (a nebojte se počtu stran, to se čte opravdu jedním dechem).
Nevím, zda to bylo knize ku prospěchu či ke škodě, ale velice často se tam opakovaly jisté fráze. Bylo jich tam mnohem víc, ale uvedu jen pár:
  • O zítřku předem nikdo nic neví.
  • Kdokoli jednou pil vodu Nilu, ten svou žízeň neuhasí vodou nižádné jiné země.
  • Tvá slova jsou jako bzučení mouchy v mých uších.
  • Zlato je jako prach u mých nohou.
Další věc, na kterou kniha poukazovala, byla síla lidské mysli. Opravdu bylo neuvěřitelné, jak si někdo něco dokázal vsugerovat a jeho tělo poslouchalo jeho mysl.
Egypt je známý svým polyteizmem. Přesto však ve městě Veset, kde se převážně děj odehrává, je pouze jeden bůh - Amon. A když se jednoho krásného dne objeví jiný bůh - Aton - nastane tvrdá a krvavá bitva.
Jelikož má být Sinuhet provždy osamělým všichni lidé, až na výjímky, jež miloval, zemřou. Ať již jeho rukou, či je zavraždí někdo jiný, ba oni sami. To jediné bych snad mohla autorovi vytknout. Moc krve. Bylo tam prolito až příliš mnoho krve. A lidé zůstali nevrlí a zatrpklí. A osamělí.
"Vědění se nemá pokořit před mocí" (Mika Waltari)

Na závěr bych popřála hodně štěstí všem knihomolům a bibliofilům. A já se jdu vrhnout na další knížku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Estel Erunámë Estel Erunámë | Web | 21. září 2008 v 16:13 | Reagovat

Já oba díly přečetla za dva měsíce... A dávám ti zapravdu, že děj je opravdu takový o něčem a o ničem... přesto mě děj strhl a nepřišlo mi, že by tam bylo moc krve, moc válek a tak... Autor chtěl spíš prostě ukázat, jaký život tehdy býval... A já si myslím, že takový opravdu byl... těžký.

Jinak... nevím, jak je to s tím přepracovaným vydáním.. Já mám doma dva díly.. XD První díl má ´456 str. a druhý 504 ke všemu je písmo hodně drobounké... XD a je to vydání z roku 1969. Ale myslím, že se od toho nového vydání moc neliší...

mě především zaujal styl autora.. to jak píše. Třeba kdy Kaptah mluvil se Sinuhetem, to jak dokázal dopodrobna popsat pocity... Hodně to zaobaloval...

Mě se prostě tahle knížky líbili a je nomrální, aby na ně měl člověk jiný názor... každý je jiný, takže je nemůže cítit stejně...

Podle mého je to úžasný příběh a já autora prostě obdivuju, že dokázal něco takového napsat. Když srovnám Sinuheta s nějakou dnešní knížkou... kam se na ně dneší spisovatelé hrabou... XD

2 Kejty>>Estel Erunámë Kejty>>Estel Erunámë | 21. září 2008 v 17:16 | Reagovat

Jestli z toho vyznělo, že se mi kniha nelíbila, tak to se omlouvám. Líbila a moc. Co se týče těch vydání, tak je to možné, že se to různí.

Taky se mi Kaptah líbil, byl moje oblíbená postava, oblíbenější než Sinuhet, který se ke konci pomalu zbláznil...

Co se týče krve, tak to je jasné, že ta v nějakém tom století př.n.l. musela být prolévána hojně a lidi viseli na hradbách. A autor se v tom vyžíval :)

Já jen že na tolik červeně nejsem zvyklá proto mne násilí tam nijak neohromilo a překvapila mě jeho míra.

Každopádně se kniha líbila :)

3 Kejty>>Estel Erunámë Kejty>>Estel Erunámë | 21. září 2008 v 17:33 | Reagovat

Mimochodem díky za doporučení této knížky v jiném článku:) Nebýt Tebe bych tak se k ní asi nedostala.

4 Estel Erunámë Estel Erunámë | Web | 3. října 2008 v 23:24 | Reagovat

XD nemáš vůbec zač.. :)

5 Davy Davy | 26. listopadu 2008 v 22:02 | Reagovat

Podle mne je to román kniha či deník od moudrého člověka o životě takový jaký je… Stejný, Od dávných věků až po současnost, dovedně zasazený do dob faraonů … A že tam je moc krve ??? A jaký je současný svět ??? Žádné války ??? Žádná krev v ulicích ??? Kolik krve na světě proteklo ve jménu Ježíše Krista ??? A kolik jí kvůli nejrůznějším náboženstvím a bohům ještě proteče a kolik lidí ještě zaplatí cenu nejvyšší... A pravé pozadí toho všeho ??? - moc a peníze ....Už je to osm let a jeden aby se bál vyjít na ulici, jet autobusem či vlakem... na dovolenou... Že se opakují některé fráze no asi tím chtěl autor zdůraznit jejich význam nebo podtrhnout, jak někteří lidé opakují stále tatáž slova nebo nesmylené fráze dokola a dokola tak dlouho až se stanou pravdou... Myslím, že je to skvělá kniha, která si mne získala od prvních řádků... Snad i proto, že mi ji půjčil kamarád, který uměl o Egyptě úžasně vyprávět. Půjčil mi ale jen první díl (asi sedm knih) Bylo mi tehdy asi tak 15 let a celou jsem ji četl až po vojně...Tehdy se ještě chodilo na vojnu :-)) Četl jsem ji už několikrát a vždy se k ní rád vrátím a číst ji mohu odkudkoli.  Doporučuji ji každému, kdo má touhu podívat se na svět trochu jinýma očima a věřím, že dočíst 830 stran není problém. Dy

6 bara bara | E-mail | 30. ledna 2009 v 22:35 | Reagovat

ja sicce trochu souhlasim o tom cos pisl je mi 13 a proste tahle jedina knizka proste se mi zda ze ma hlavu a patu podle me proste nejde jenom o valky ale o tom jaci sou lidi ve  skutecnosti o tom jak je osud nespravedlivi a tak proste je to super knizka a mohl si to trosicku vic rozepsat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama