Brněnská chlouba TITANIC

3. května 2008 v 13:48 | Kejtyna |  ×Úvahy×
Jistě každý z vás jednou slyšel o jednom z nejluxusnějších parníků ve své době, který ztroskotal z noci 14. na 15. 4. 1912. Já měla tu možnost na vlastní oči vidět hmatatelné (kéžby) důkazy, vylovené ze dna Antlantického oceánu.
RMS (royal mail steamer) Titanic byla loď která se každopádně zapsala minimálně do lodní historie.
Jistě každý z vás jednou slyšel o jednom z nejluxusnějších parníků ve své době, který ztroskotal z noci 14. na 15. 4. 1912. Já měla tu možnost na vlastní oči vidět hmatatelné (kéžby) důkazy, vylovené ze dna Antlantického oceánu.
Dostat se od Zvonařky (což je jediné místo v Brně kromě fakultky, kde se jakžtakž zorientuju, naštěstí jsem měla zkušený doprovod) až do Štěpnic nebo bůhvíkde to je, vážné není lehké, jak jsme brzy zjistily. Sice bylo jen pár minut po desáté (= otvírací doba) ale před tzv. Titanic Hall byl pěkný nával. S trochou mistrného předbíhání se mi podařilo se nenápadně prokopat až k pokladně aniž by mi někdo něco otřískal o hlavu. A ještě jsem si stihla udělat pár snímků ze kterých tu zveřejním něco málo fotomontáží.
No tak jsme prošli opravdu důkladnou ochrankou (nebo jak se jim říká) a byly jsme tam. Jakmile jsme si odložily věci do šatny a vešly do prostoru expozice ohromila nás ta neuvěřitelná historie. Někde jsem četla, že ta výstava stála stejně jako průměrný film (takže pro představu několik milionů dolarů) a bylo to na tom vidět. Okamžitě mě zahlušily (něco jako zaslepily) dunivé zvuky, které nás provázely celou výstavou. Ten začátek byl fascinující.
Na zdech bylo napsáno može textu a kolem vitrín s vylovenými exponáty se kupili a strkali lidé. V některých vitrínách byl měřič tlaku, což mne nadchlo, protože - logicky - když třeba taková kožená taška byla vylovena ze dna oceánu, tak by se asi při běžném tlaku rozpadla...
Avšak nemohla jsem se - zejména zpočátku - ubránit neustálému srovnávání s filmem. Byla tam fakta, ale také třeba obrázky celé lodi - v barevném, tudíž to musela být fotka repliky a jediná replika byl Titanic, co si zahrál ve filmu - alespoň doté doby, dokud ho pan Cameron neposlal ke dnu. Byly tam také úžasné 3D záběry, které jsme mohli vidět ve filmu ("ještě pár hodin se tam na hladině druhá část pohupovala jako korkový vršek a pak sjela ke dnu...dobrý, co?").
Již při vstupu na výstavu jsme si mohli vybrat palubní lístek. (na obrázku fotka vlevo dole). Na listku byly podrobné údaje - to už se dnes vidí málo kde. Byly to lístky, které byly vytvořeny podle těch původních od lodní společnosti White star line. Zjistila jsem kdy a odkud ta "moje" osoba vyplula, jak se jmenovala, kolik jí bylo, kde se narodila, s kým jela, kolikátou třídou jela, ve které kajutě, kam jede a proč tam jede. A navíc tam byly nějaké zvláštní údaje o životě té osoby.
Výstava byla vskutku originální. Žádná nudná klasika. Měli jsme možnost nahlédnout do ložnice 1. a 3. třidy (ve srovnání s filmem to vskutku nebyl moc velký rozdíl), šáhnout si na kus dřeva z lodi, přičichnout k (mimochodem hrozně máchnoucím) ampulkám parfémů nějaké dámy. K tomu poslednímu - je pozoruhodné, jak se zachovaly - téměř sto let byly pod vodou! Navíc slaná mořská voda negativně působila na spoustu věcí, třeba z talířů smyla ornamenty, ale kupodivu parfémy se zachovaly. Spoustu návštěvníků též zaujala obří replika kry - prostě kus zmarzeného sněhu - nejspíš proto, že to byla jediná věc, kterou si člověk na té výstavě mohl pořádně osahat. Lidé do něj otiskovali své ruce a jiní do těch otisků ty své pichali - rozkošné.
Vskutku to bylo živé svědectví o Titaniku. Dozvěděla jsem se úplně vše. Od nádobí v kuchyni přes osobní hygienu, kohoutky až po oděvy tehdejších mužů ve vyšší třídě. Dokonce jsem zjistila, že ceny jízdenek do nejnižší třídy stály v přepočtu na dnešní kč asi 4 000 kč a do první třídy kolem milionu.
Ke konci výstavy nás čekal dlouhý seznam cestujících. Byl rozdělen na několik kategorií - I. třída, II. třída, III. třída a posádka. A tam dva odstavce - ti do přežili a ti , které se nepodařilo zachránit. Zajímavé je, že zachráněných bylo nejvíc u I. třídy a nejméně u posádky. Moje paní ze III. třídy to přežila. Nevím proč mě tak zasáhlo, že její dva synové ne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kristýna Kristýna | 5. května 2008 v 17:47 | Reagovat

Na této výstavě jsem byla taky, ale asi jsem udělala chybu, že jsem si před tím, než jsem tam jela, četla recenzi na internetu, takže jsem si to zidealizovala a pak jsem byla trošku zklamaná. Ale samozřejmě, že mě dojaly příběhy lidí, které tam byly popsané a nejvíc na mě zapůsobilo, jak bylo na zdech napsáno, co říkali lidé například předtím, než se loď potopila, to mě opravdu dostalo. =( Nejvíc mě překvapilo, že ti lidé si stále mysleli, že ta loď je nepotopitelná a odmítli nastoupit do záchraných člunů i když už se loď začla potápět. Proto odjeli některé čluny i poloprázdné. =( Jinak ty parfémy mi teda taky nevoněly a kámoškám, s kterýma jsem tam byla taky ne. =D "Moje cestující" to přežila, ale její manžel ne. Takže můj názor na výstavu je takový, že výstava byla velice povedená a dojemná, ale čekala jsem od ní víc...

2 .:longy:. .:longy:. | E-mail | Web | 6. května 2008 v 15:39 | Reagovat

it šoouu šweet =) njn titanic....historie kterou pořád připomínají jako něco velkolepého i když to nedopadlo jak mělo. co už

3 eRPee eRPee | 7. června 2008 v 16:55 | Reagovat

AHOJKY, MOC HEZKÝ ČLÁNEK O VÝSTAVĚ, JEN BYCH SI DOVOLIL PŘIPOMENOUT, ŽE NÁZEV "RMS" JE ROYAL MARINE SHIP (KRÁLOVSKÁ NÁMOŘNÍ LOĎ)

4 Iňula Iňula | Web | 8. června 2008 v 18:11 | Reagovat

¨já jsem byla z výstavy popravdě docela zklamaná, chybělo mi tam toho docela dost, no :( Byla jsem v Praze na BODIES a po BODIES prostě Titanic neměl naprosto šanci......

5 eRPee eRPee | 14. června 2008 v 1:16 | Reagovat

JÁ SE PŘIKLÁNÍM K IŇULE,NEVÍM JAKÉ TO BYLO V BRNĚ,ALE V PRAZE MĚ TO HODNĚ ZKLAMALO,ČEKAL JSEM TAKOVÝ TEN ZVLÁŠTNÍ POCIT,ALE BOHUŽEL SE NEDOSTAVIL,POTĚŠILI MĚ ALESPOŇ DVĚ VĚCI: STYLOVÁ VSTUPENKA A NA KONCI PŘEHLÍDKY JSEM SI VYRAZIL VLASTNÍ MINCI S TÉMATIKOU TITANICU.JINAK OD ZAČÁTKU TO BYLA BÍDA,HNED U VSTUPU NÁM ZAKÁZALI KAMERY,FOŤÁKY A TAKY JSME NESMĚLI MÍT Z BEZPEČNOSTNÍCH NAŘÍZENÍ BATOHY ATD,CO MĚ ALE DOSTALO NEJVÍCE,ŽE JE TO JEJICH OPATŘENÍ A MY SI ŠATNU ZA NUCENĚ ODLOŽENÉ VĚCI MUSELI ZAPLATIT :(.TEN,KDO O TÉ LOĎI MOC NEVÍ,TOHO JISTĚ VÝSTAVA PŘEKVAPÍ,PAČ TAM JE HODNĚ ČTENÍ,ALE TOHO,KDO SE O LOĎ ZAJÍMÁ 14LET JAKO JÁ,TAK TEN TAM JDE SPÍŠE KVŮLI TOMU,ABY NĚCO VIDĚL A PRO TENHLE DRUH LIDÍ TO MOC URČENÉ NENÍ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama