Kouzlo oblohy

7. března 2008 v 12:49 | Kejtyna |  ×Ochrana přírody a zvířat×
Již po staletí lidé upírali zrak k nebesům, v touze zachytit a poznat její kouzlo. Spousta astronomů s snažila přijít na to, co tam nahoře vidí. Teprve nyní, my, lidé žijící v moderní době víme opravdu mnoho.
Oblak, lidově též mrak, je nepravidelný útvar v atmosféře tvořený drobnými kapičkami vody nebo krystalky ledu. Oblak je z dálky vnímán jako souvislý bílý nebo šedavý objekt, zevnitř pozorovatel vnímá oblak jako mlhu.
Každou chvíli jsou mraky jiné. Někdy až neuvěřitelně neuvěřitelné. Včera se mi podařiloulovit ty červené (viz dole). Bohužel už pozdě, před tím to vypadalo mnohem pompéznějc. Co jsem zažila, tak mraky měly snad veškeré barvy z barevného spektra (snad až na tu zelenou...ale až dojde k pořáru atomové elektrárny, i ty zelené budou...).
A jak mraky vznikají? Oblaka obvykle vznikají kondenzací nasycených vodních par ve vzduchu. Teplý vzduch, který obsahuje vodní páry, stoupá vzhůru. Protože s výškou klesá atmosférický tlak, vzduch se rozpíná a tím ochlazuje. Po dosažení rosného bodu dochází ke kondenzaci nasycených par a vznikají drobné kapičky vody nebo krystalky ledu.
Tento popis je však velmi zjednodušený, například tvorba kapiček závisí na přítomnosti kondenzačních jader a podobně. Vzhled oblaku závisí na hustotě částic a jejich velikosti. Srážkami se částice slučují, v závislosti na podmínkách se mohou v různých místech zvětšovat i zmenšovat a také vypadávat jako srážky.(zdroj: wikipédije)
Tohle byl jenom malý odvar z toho, co na wikipedii o oblacích je. Ani bych netušila, že meteorologové vypozorovali několik druhů mraků (a kdo by vůbec tušil, že mraky majů nějaké druhy?). Každopádně doporučuju se mrknout sem. Opravdu pozoruhodné =)
Víte, že když je "zataženo" tak to může mít původ až v dalekém kosmu? Jesm si stoprocentně jistá, že tvary, početnost a barva oblaků závisí na momentální situaci počasí. Zrovna teď, když píšu článek avyhlídnu z okna, tak vidím blankytně modrou oblohu. A svítí sluníčko. Takže příjemný jarní počasí. Temná obloha, jak ji jistě všichni známe se jeví s příslibem pořádného slejváku. A konečně žlutá. Je to neuvěřitelné, ale zrána sem tam vídávám úchvatně žlutou oblohu smíšenou s bílomodrými mráčky. Tak pozvedněte hlavy od všedních starostí a koukněte někdy k nebi. Stojí to za pohled.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 alčiik alčiik | E-mail | 7. března 2008 v 16:39 | Reagovat

ty bláho :-D..to poslední foto vypADÁ JAKO BY TO BYLO FOCENY U NÁS :-D

2 Kejty>>alčiik Kejty>>alčiik | 7. března 2008 v 19:24 | Reagovat

díky =) co víš, možná je...

3 Pavel Pavel | Web | 7. března 2008 v 22:36 | Reagovat

Děkuji za komentář. To maluje můj táta Tomáš Salcman.

Jinak tvůj blog je taky moc pěknej, máš tu i zajímavý myšlenky a i nějakou hudbu co jsem hledal a našel až tady. Takže jen tak dál.

4 Kejty>>Pavel Kejty>>Pavel | 8. března 2008 v 12:49 | Reagovat

Tak v tom případě má můj obdiv. Maluje vážně krásně =) I já děkuju za pochvalu. =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama