Únor 2008

Freerice - rýže zdarma

27. února 2008 v 17:14 | Kejtyna |  ×Užitečné odkazy×
Když jsem ve Slováckých našla článek o internetovém serveru Freerice.com . V novinách se psalo, že vy se budete učit na jejich webových stránkách anglicky a lidé v chudých zemích dostanou rýži. Za každé správné slovíčko 20g (cca 10 zrníček). Vás to nic nestojí, jen trochu času. Vše platí sponzoři té stránky a také inzerenti. Zpočátku jsem se na celou tu novinku dívala skepticky, ale brzy jsem zjistila, že se asi skutečně o podvod nejedná. Až je dostatek rýže nasbírán a proplacen sponzory, lidé z freerice se seberou a odvezou pytle rýže hladovějícím.
Je to vlastně vcelku zábavné. Pokud válíte, tak se vám zvyšuje obtížnost. Je to vlastně úžasné. Vy jste tisíce kilometrů daleko a jedinými pár kliknutími může poslat jídlo hladovějícím. Na stránkách jsem zjistila, že za období říjen 07 - únor 08 jsme jim vydělali 20 tun rýže (hodně zrníček, co?)
Copyright: 2008 WFP/Jon Dumont
Freerice má vlastně dosáhnout dvou cílů:
1. Zdarma naučit lidi anglicky
2. Zdarma zajistit hladovějícím rýži
Při procházení různých humanitárních stránek jsem narazila ještě na jednu -> http://www.poverty.com zabývá se problémy rozvojových zemí. Uvádím pouze odkaz, ale plánuju se tomu dále věnovat v jiném článku. Povšimněte se vpravo nahoře malinkých čísel, které se postupně mění a říkají vám, kolik za hodinu zemře lidí na hlad. Jistě, je to s nadsázkou, ovšem musíme brát v potaz, že to vyplývá ze statistik. Tak si alespoň zahrajte chvíli na freerice.com a dejte jim alespoň malou šanci na přežití.
Rice

Lucie Bílá - Most přes minulost

26. února 2008 v 18:01 | Kejtyna |  ×Hudba×
Krutý song z muzikálu Johanka z Arku.
Neber mi sen, víš můj sen o probdělých nocích
Neber mi sen a vrať mi zpátky ten pocit
že nejsem osamělá v Tobě se ztrácím celá.

Lhát musím Ti lhát příteli můj
já svůj osud znám mě nelituj
Když pravda je horší než lež
pak už jen snům věřit jen chceš
když vstoupíš na poslední most přes minulost.

Zbyl mi jen sen, víš můj sen o probdělých nocích
Zbyl mi jen sen aspoň ve snu zažít ten pocit
že nejsem osamělá v Tobě se ztrácím celá.

Lhát musím Ti lhát příteli můj
já svůj osud znám mě nelituj
proč nesmím proč nesmím se ptát
ještě stoupám nebo už je to pád
proč čeká mě podivný most přes minulost.

proč nesmím proč nesmím se ptát
ještě stoupám nebo už je to pád
proč čeká mě podivný most přes minulost.

Italské šílenství aneb jak jíst špagety?

25. února 2008 v 18:10 | Kejtyna |  ×Něco o mě×
Špagety. Nenávidím je. Jako chuťově celkem ujdou, kdo by neměl rád dlouhý nudle namočený v kečupovitý omáčce příp. s nějakým masem. Ale proboha, jaký to diletant vymyslel způsob konzumace?

Ano, velice jednoduché. Namotáme na vidličku na lžičce, sundáme vidličku (klidně to můžete sníst i s ní, šak to znáte, proti gustu žádný dišputát...) a zbytek snad již znáte...
Ovšem, pokud ne, tak názorný a velice zajímavý příklad jsem našla na youtub.
Prostě dobrůtka. Teda alespoň mnohem lepší, než ten snobácký způsob konzumace. Navíc to trvá hrooozně dlouho, tudíž za tu dobu těstoviny vychladnou (jen co trvá namotat to na tu vidličku...prostě dlouhý proces) a vy na to přestanete mít chuť. Vlastně chyba byla vymyslet špagety tak dlouhé...30cm je prostě příliš. Stačila by polovina. Nebo třetina.
Co k historii?Zatímco legenda má za to,že Marco Polo přinesl recept na zádech špagety z Číny, dřívější důkaz ukazoval tyto těstoviny byly vyrobeny v Itálii přinejmenším od 4. století BC. V říjnu 2005, mísa nudlí 4000 roků stará byla objevena v čínském archeologickém místě jak reportovala BBC.
Špagety se tedy konzumují lžičkou a vidličkou, což je tradiční Neapolský zvyk. Mnoho Italů jí špagety pouze s vidličkou jako většina jiných continentálních míst. V Asii, mnoho lidí používá hůlky pro konzumaci(což je podle mě poněkud lepší než používat na to plesnivou vidličku se lžícou).

Holocaust

20. února 2008 v 8:15 | Kejtyna |  ׎ivot×Smrt×
Dobréé ráno. Velice výstižný titulek, viďte? Protentokrát upustím od sáhodlouhých definic stáhnutých odněkud. Asi každý máme v holocaustu jasno a tak nechám obázky, aby to řekly za mě. (pro ty co neví, tak Holocaust (resp. holokaust) je označení pro systematické a státem provozované pronásledování a hromadné vyvražďování Židů prováděné nacistickým Německem a jeho spojenci v době 2. světové. Někteří termín rozšiřují i na pronásledování a vraždění dalších etnických a náboženských skupin, homosexuálů či politických odpůrců režimu.)
Za ostnatým drátem
Depresivní pohled na "svět odjinud"
Doleva nebo doprava? Děti které mají alespoň trochu německé rysy půjdou do Německa na převýchovu, aby alespoň trochu nahradily zráty, které má Třetí Říše na vojácích. Ty, které neměly tolik štěstí jdou do plynu.

Důchodkyně

3. února 2008 v 16:33 | Kejtyna |  ×Lidé×
Úúúžasná písnička, kterou mi zpíval bratříček. Ani netuším, kdena ňu došel...
Měla bába trnku
vařila ji v hrnku
vařila ji dlouho
a trnka zmizela

na dně toho hrnku
kde vařila trnku
bylo něco k pití
a tak to vypila

Pročpak jsi to pila
ty bábo hloupá
vždyť se celý svět
teď stebou houpá