Novinka v české republice - syfilida.

8. září 2007 v 15:24 | Kejtyna |  ×Zdraví×
Jistě jste včera viděli reportáž na Primě. O tom, jak se syfilida začala dost rozšiřovat i v ČR, hlavně tedy v středočeském kraji. Je to bakteriální onemocnění, léčí se penicilinem a pokud se na něj brzo nepřijde, tak může skončit i smrtí. Příznaky syfilidy jsou dle stádia, v počátku to je pouze malý pupínek v oblasti genitálií, postubně to postihuje celý nervový a imunní systém.
Zajímavý je článek, který jsem objevila na netu: Tvrzení, že vůdce nacistického Německa Adolf Hitler trpěl syfilidou, oživila svou studií americká vědkyně. Rozvinuté stádium této pohlavní nemoci, které postihuje i nervový systém, podle ní mohlo částečně ovlivnit jeho chování.Dohady, že nacistický vůdce mohl být nakažen syfilidou, se objevily již dříve společně s množstvím vzájemně si odporujících a někdy i exotických teorií o jeho zdraví.
Přenáší se prakticky výhradně pohlavním stykem (klasickým, orálním i análním). Dále dochází k přenosu z matky na plod. Vzácně může dojít i k přenosu infekce kontaminovanými předměty (např. jídelní příbory, sklenice) či při těsném kontaktu s nakaženým. Teoreticky možný je i přenos krevní transfuzí (za normálních okolností ovšem nepřipadá v úvahu, neboť krev dárců je v tomto ohledu testována). Prevencí je věrnost partnerovi, používání kondomu (nelze považovat za absolutně spolehlivý způsob, při správném užití ovšem radikálně snižuje riziko přenosu na minimum), pečlivý výběr sexuálních partnerů, dodržování hygienických pravidel. Z epidemiologického hlediska je nejnebezpečnější (rozuměj obecně nejvyšší riziko nákazy) člověk ve stadiu sekundární syfilis.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Januscha Januscha | Web | 8. září 2007 v 16:21 | Reagovat

njn syfilida je swiňa:-d

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama