Nemoc zvaná počítač

17. září 2007 v 21:38 | Kejtyna |  ×Zdraví×
Milí závisláci a závislačky! Tentokráte se zaměřím na nebezpečnější oblast, a nemyslím tím závislost =D Můžete to dostat z klávesnice a přinejlepším dopadnete operací.
Zánět vlastní šlachy, tendinitida, vyvolává podobné symptomy jako tendosynovitida. V pokročilé formě mohou zanícené šlachy téměř zcela znemožnit pohyb postižených prstů, rukou nebo paží - často to může postihnout jednotlivé prsty a zejména palec.
Nevhodně umístěná klávesnice způsobuje trvalé napětí v zápěstích, což může vést k výraznému tlaku na mediánový nerv v oblasti karpálního tunelu v zápěstí. Výsledkem tohoto tlaku na mediánový nerv může být syndrom karpálního tunelu, projevující se bolestí, slabostí či necitlivostí v ruce a brněním v palci, ukazováku, prostředníku a vnitřní straně prsteníku. Důležitou prevencí je v tomto případě správné umístění klávesnice na stole, které předchází práci s trvale ohnutým zápěstím. Syndrom karpálního tunelu se často projevuje v kombinaci s jinými postiženími nervu při průběhu od míchy přes horní končetinu. Jednotlivá postižení mají tendenci kumulovat svůj účinek. Svalová napětí a problémy působící na nerv v oblasti nad loktem a kolem ramene mohou být příčinou zhoršených projevů syndromu karpálního tunelu.
Problémy v kloubech vedou k zánětům, které mohou dále působit na nervy, které v okolí kloubů procházejí. Výsledkem může být bolest projevující se v jiné části končetiny - zejména to platí třeba pro problémy způsobené zánětlivými procesy v rameni.
Poslední z problémů vyvolávaným pohyby při práci s počítači, o kterém se explicitně zmíníme, je trvalé statické napětí svalů, které přímo nepůsobí pohyb (jedná se o stabilizaci jedné části těla, aby jiná mohla vykonávat pohyb - např. pro práci se šroubovákem je třeba zpevnit bez pohybu rameno a loket, podobně při práci s počítačem dochází ke statickému zpevnění zad a ramen). Toto statické napětí je kupodivu náročnější než aktivní práce svalů, proto často vede k RSI. Je důležité předcházet trvalému statickému napětí svalů častou změnou polohy těla, aktivním posezem při práci s počítačem a častými přestávkami v práci.
Australské studie ukázaly práh zhruba 10.000 úderů na klávesnici za hodinu jako intenzitu práce, za kterou již hrozí vážné nebezpečí vzniku RSI. Odbory v australském bankovnictví na základě toho dokonce organizovaly kampaň, jejímž ústředním heslem bylo "Go Safe - Go 10,000".
Zdroj.:ÚVT MU Zpravodaj
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 .:longy:. .:longy:. | E-mail | Web | 17. září 2007 v 23:21 | Reagovat

loool ale musim si dat bacha abych dneska nepřekročil 10,000 limit tak už pujdu spát =D hej to je dobré...ale myslím že se to týka asi tak lidí co sedí u pc od rána v práci a jenom píšou a nebo těch individui které si dávají na okna alobal a sedí dny a noci v temné místnosti rozzářené pouze osvitem monitoru a hrajíc stupidní hry....tím nenaznačuju že všechny hry jsou stupidní a sám tuto činost provozuju celkem úspěšně

2 Kejty>>.:longy:. Kejty>>.:longy:. | 18. září 2007 v 14:28 | Reagovat

To jo, znám takový lidi. No já sama jsem na to přišla, když jsem lehávala s laptopem, tak po pár hoďkách jsem měla zápěstí totálně odvařené...

3 .:longy:. .:longy:. | E-mail | Web | 18. září 2007 v 15:22 | Reagovat

no tak jako já na to mam taktiku =D zaprvé nesedim porád u pc...za druhé když tu sem tak si dám nohy pěkně na opěrku gauče a klávesnici si hodim na klín...páč mam zaklápěcí židli je to fajne...a když to je nepohodlné tak si normálně sednu =D ale taktika je

4 Kejty>>..:longy:. Kejty>>..:longy:. | 18. září 2007 v 17:50 | Reagovat

Noo, tak to ti závidím. Já dát si nohyna stůl a počítač na klín tak si dorazím jednak už dost zničené záda z knih a jednak taky chudáka noutbuka....raději dávám přednost obměněné stolové formě =D ale to by bylo na dlouho =D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama