Září 2007

O gemblerech

29. září 2007 v 22:47 | Kejtyna |  ×Závislosti×
Taková malálidská neřest. Počne to závislostí na internetových hrách a než se nadějete začnete být závislí na hracím automatě, ba hůř vyhrávání - spíš prohrávání - vás začne bavit. (dělám si srandu)
Hrací automat je zpravidla elektronické zařízení, na kterém lze za peníze provozovat hry, typicky montované do vysoké stojící skříně s displejem a ovládacími prvky na čelní stěně. Dnes jsou nejčastější tzv. výherní hrací automaty, které umožňují hrát hazardní hry s možností peněžní výhry.Výherní hrací automaty bývají umístěny v hernách, kasinech, ale i běžných restauracích.Na výherních herních automatech je možno vytvořit si psychickou závislost, která se označuje jako gambling. Závislé osoby (tzv. gambleři) pak ve výherních automatech dokážou prohrát ohromné částky, což má často za následek zásadní narušení mezilidských vztahů a existenční potíže nejen samotných hráčů, ale často i jejich blízkých. Zvláště kombinace s drogovou závislostí je velmi nebezpečná.I z těchto důvodů český zákon nedovoluje hru na výherních automatech osobám mladším osmnácti let, do heren s automaty jim pak úplně zakazuje vstup.
Taky jsem náhodou objevila rozhovor s nějakým psychologem. Tak něco málo..
Při hře na výherních automatech vzniká také komplexní zážitek z mnoha různých podnětů: na stroji barevně blikají číselné řady, grafy, nápisy jako například výplata, risk, mimořádná výhra, prémie a tak dále. Kromě toho mají vliv na hráče i hluboké zvukové vjemy, které přístroj vydává. Dotyčného ovlivňují i informace od jiných hracích automatů - hrajete a někomu vedle se začaly sypat peníze, takže se zdá jen otázkou času, kdy bude automat vyplácet i vám. Mnozí lidé si myslí, že mohou často vyhrát peníze, mít z nich zdroj pravidelných příjmů, což je nesmysl! Každý hrací stroj průměrně ročně vydělá 180 000 korun a při 55 000 automatů je to částka 9,9 miliard korun. Každý stroj vydělá u každé vsazené částky 20-40 %.
Víte, hry jsou jakýmsi únikem z reálného života. Možnáje to pravda. Přece o co jiného se člověk snaží celý život?Sleduje filmy, čte knihy, poslouchá hudbu, je na počítači. Sosá do sebe cizí myšlenky, cizí představy o životě. O ničem jinémto ani není. Když zajdu dál alkohol a drogy jsou taky jenom takové "úniky". Hold život je takovej a člověk je srab.

BIOpotraviny - co to k sakru je?

28. září 2007 v 20:14 | Kejtyna |  ×Zdraví×
Tak před uherským rokem jsem doma narazila na letáčky propagující bio potraviny (boihovězí, kozí biomléko,ekologické zemědělství, biovepřové, biozelenina a biovejce ) ale až teď jsem se dokopala k článku... tak pozorně poslouchejte.
Biopotravina je produktem ekologického zemědělství. Pojem potravina je striktně vymezen v legislativě (ZÁKON č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství a o změně zákona č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích) . Biopotravina je produktem ekologické zemědělství ve smyslu výše uvedeného zákona - biopotraviny nesmí být vyrobeny (produkovány) za pomocí hnojiv minerálního původu, hormonů, pesticidů. Či geneticky změněných organismů. Biopotraviny nemohou obsahovat přídatné látky používané v potravinářství (É-čka a další stabilizátory, pojiva atd.).
O biověcech je všeobecně známo, že jsou zdravé, vznikaly za příhodných podmínek atd. Já to nepopírám, ale taky na to nemůžu kývnout. V jedné studii jsem četla že například biovejce jsou méně kvalitné.Takže je sice moc hezký, že si slepičky pobíhaj po louce, ale mít 5 z 10 vajec rozmašírovat a ve druhé najít kuřince (netuším jak)to za to nestojí. Krom toho člověk na vajíčku nepozná, jestli ta nosnice létala ktesi po ři*i nebo jestli seděla v kurníku. Co oko nevidí, to srdce nebolí.
Jo je to ode mě hnusné a povrchní a a kdoví co ještě, ale vlastně si to myslí každý.Ekologický zemědělství je fajn, můžeme alespoň jíst s dobrým pocitem, že ten vepřík šel na popravu vydrbaný a spokojený, al epřiznejme si, že jsme příliš pohodlní na to, abychom lítali v době Tesk a Hypernov po obchůdcích a sháněli BIO.
Aměto může bejt beztak jedno, páč my si to pěstujemna zahrádce =D Ale to maso....je to k zamyšlení:
Biošunka má jemně narůžovělou či spíše hnědou až šedou barvu, což je, navzdory našemu zvyku, přirozená barva vařeného a lehce zauzeného masa. Naopak růžová barva konvenční šunky je způsobena přidáním dusitanu sodného (E 250), který má nepříznivý vliv na lidské zdraví.
Letáčky si můžete stáhnout here

Chicago - Cell block tango (soundtrack)

27. září 2007 v 15:26 | Kejtyna |  ×Hudba×
Chicago je skvělý muzikál,musím říct, že jsem se opravdu bavila.
Cell block tango mp3 (refrén)
Cell block tango mp3 (celá písnička)
Text je k tomu dlouhej, najdete ho po kliknutí na Celý článek

Oddech

24. září 2007 v 20:53 | Kejtyna |  ×Úvahy×
Já se omlouvám, že sem dlouho nepíšu (jen tak mimochodem tu fotku jsem fotila já) ale šak to znáte. Navalila jsem si na sebe nepřeberné množství aktivit včetně relaxace a prostě to tu nějak nezvládám. Ve škole je hrůza šrotění a na počáku stíhám akorát vybrat mejl, chvilku pokecat na ICQ a mrknout na statistiky blogu...jinak je to šílený...no a články, ty stíhám jenom weekendu. JE to děs běs, se někdy mezi tím shonem stavím. Pac a pusu posílá Kejty


Yolanda Adams - I Believe

21. září 2007 v 20:04 | Kejtyna |  ×Hudba×
Soundtrack k filmu Honey. A perfektní taneční muzika =)
"I Believe"

They said you wouldn't make it so far a a
And ever since they've said it its been hard
But never mind that night'cha had to cry
Cause you had never let it go inside
You worked real hard and you know exactly what you want and need so believe
And you can never give up
You can reach your goals
Just talk to your soul and say

[Chorus:]
I believe I can
I believe I will
I believe I know my dreams are real
I believe I stand
I believe I'll dance
I believe I'll grow real soon and
That is what I do believe

Your fools are just a thing in your soul aha
And you know that your moves will let them show
You keep creating pictures in your mind
So just believe they will come true in time
It will be fine leave all of your cares and stress behind and
Just let it go
Let the music go inside again the pain
It just start to believe

[Chorus]

[Rap passage]

Never mind what people say
Hold your head high and turn away
With all my hopes and dreams I will believe
Even though it seems it's not for me
I won't give up, I'll keep it up
Looking to the sky
I will achieve on my knees
I will always believe

[Chorus x2]
//<![CDATA[ //]]>

Je lepší být holý, nežli poprskaný aneb moudra mého bratra

21. září 2007 v 14:21 | Kejtyna |  ×Moje výtvory×
Tak sem zase jednou dám moudra svýho malýho brášky takové malé dítě,ale uvažuje jako dosplej (BTW zrovna před chvílí jsem ho podplatila svým notebookem, jenom aby mě na chvíli nechal na pokoji...doufám, že si na tom nebude trvat, jinak mě tu už nespatříte...)
Hláška, která je i v titulku článku Být holý je lepší než být poprskaný, mě naprosto dostala. Člověk nikdy neví, co z toho pěti (ale už brzo šesti, že jo Tome!) letého děcka vypadne. Posledně když jsem se s ním hádala začal něco o komunikaci. Ach ty děti =D
Tyhle děcka maj úžasnou fantazii. Tak jsem si vzpoměla, že jsem někde četla, co dělat v případě nějakého utonutí na opuštěném ostrově nebo tak něco, tak tam taky psali, že se děcka nemusíme- te bát nechat samotné, páč se zabavěj svojí fantazií, ale to jen tak, mimo mísu. No, já jen že když jsem s ním šla ze školky(tam byl on, ne já) a náhodou jsme se stavili na kaštánky- z čehož byl mimochodem šťastný jako blecha, tak dokázal vymyslet neuvěřitelný věci. Když se nám už nedařilo nic najít, tak jsem mu sem tam podstrčila nějaký ten nalezený, ať má kluk radost. Byl s toho dost vyjukanej, von si totiž v duchu přál, jak mi později sdělil, aby na něho z nebíčka spadl nějaký kaštan. A zrovna v tu chvíli sem ho já bombardovala nenápadně tím mím utěšitelem. Jenomže proč to vykládám. Vzhledem k tomu, že má neuvěřitelnou schopnost vymyslet si šílené ptákoviny, začal mi vykládat o tom, jak to v nebíčku háže Ježíšek z košíku dětem, které si o to poprosí. Už jsem od něho slyšela leccos, ale tohle je naprosto nový směr smýšlení. Myslím, že jako článek je to trochu slabší, ale prostě není čas ani inspirace. Tak mi držte palečky, ať si dokážu ten počák ubránit ==D

Nemoc zvaná počítač

17. září 2007 v 21:38 | Kejtyna |  ×Zdraví×
Milí závisláci a závislačky! Tentokráte se zaměřím na nebezpečnější oblast, a nemyslím tím závislost =D Můžete to dostat z klávesnice a přinejlepším dopadnete operací.
Zánět vlastní šlachy, tendinitida, vyvolává podobné symptomy jako tendosynovitida. V pokročilé formě mohou zanícené šlachy téměř zcela znemožnit pohyb postižených prstů, rukou nebo paží - často to může postihnout jednotlivé prsty a zejména palec.
Nevhodně umístěná klávesnice způsobuje trvalé napětí v zápěstích, což může vést k výraznému tlaku na mediánový nerv v oblasti karpálního tunelu v zápěstí. Výsledkem tohoto tlaku na mediánový nerv může být syndrom karpálního tunelu, projevující se bolestí, slabostí či necitlivostí v ruce a brněním v palci, ukazováku, prostředníku a vnitřní straně prsteníku. Důležitou prevencí je v tomto případě správné umístění klávesnice na stole, které předchází práci s trvale ohnutým zápěstím. Syndrom karpálního tunelu se často projevuje v kombinaci s jinými postiženími nervu při průběhu od míchy přes horní končetinu. Jednotlivá postižení mají tendenci kumulovat svůj účinek. Svalová napětí a problémy působící na nerv v oblasti nad loktem a kolem ramene mohou být příčinou zhoršených projevů syndromu karpálního tunelu.
Problémy v kloubech vedou k zánětům, které mohou dále působit na nervy, které v okolí kloubů procházejí. Výsledkem může být bolest projevující se v jiné části končetiny - zejména to platí třeba pro problémy způsobené zánětlivými procesy v rameni.
Poslední z problémů vyvolávaným pohyby při práci s počítači, o kterém se explicitně zmíníme, je trvalé statické napětí svalů, které přímo nepůsobí pohyb (jedná se o stabilizaci jedné části těla, aby jiná mohla vykonávat pohyb - např. pro práci se šroubovákem je třeba zpevnit bez pohybu rameno a loket, podobně při práci s počítačem dochází ke statickému zpevnění zad a ramen). Toto statické napětí je kupodivu náročnější než aktivní práce svalů, proto často vede k RSI. Je důležité předcházet trvalému statickému napětí svalů častou změnou polohy těla, aktivním posezem při práci s počítačem a častými přestávkami v práci.
Australské studie ukázaly práh zhruba 10.000 úderů na klávesnici za hodinu jako intenzitu práce, za kterou již hrozí vážné nebezpečí vzniku RSI. Odbory v australském bankovnictví na základě toho dokonce organizovaly kampaň, jejímž ústředním heslem bylo "Go Safe - Go 10,000".
Zdroj.:ÚVT MU Zpravodaj

Menuet,Bangle gray, Andantino, Valse, Theme (ze sonáty K.331)

16. září 2007 v 22:27 | Kejtyna |  ×Noty pro kytaru×
Po kliknutí na celý článek ostanete dávku not. BTW už mě to přestává psát furt dokolaaa

Sloupy smrti

15. září 2007 v 12:17 | Kejtyna |  ×Ochrana přírody a zvířat×
Když jsem objevila drobnou fotogalerii na otcově laptopu, nějak jsem si to nedovedla dát do spojitosti. Jenomže pak jsem si uvědomila, že to nejsou záběry z hororu, nýbrž holá fakta zobrazena graficky.
V současné době existuje na území ČR asi 750 tisíc sloupů elektrického vedení, které mohou být pro ptáky nebezpečné, účinnou ochranou je vybaveno asi 10 % elektrických vedení. Problém vzniká zejména na linkách vysokého napětí 22 a 35 kV. Úhyny ptáků jsou však doloženy i na vodorovných izolátorech vedení 110 kV. Na územích, kde ČEZ Distribuce provozuje vysokonapěťová vedení, se nachází 26 z celkem 38 vyhlášených ptačích oblastí soustavy NATURA 2000, kterými prochází 3299 km vedení vysokého napětí společnosti ČEZ Distribuce. Z toho bylo již dříve zabezpečeno ochrannými prvky 783 km vedení.
Až desítky tisíc ptáků zahynou podle odhadu ročně pod dráty elektrického vedení. Zemřou na následky zásahu elektrickým proudem, nebo zranění, která si způsobí nárazem do drátů. Je to opravdu nutné?
Moc se o tom nemluví, proto o tom málokdo ví. Třeba takoví měšťáci, těm to může být šumafuk. No ano, jeden dva ptáci za den, ale desetitisíce? Jenomže kdo, kdo by (kromě ČEZu, který v tom asi vidí dobrou reklamu) by se s pitomými dráty zabezpečoval....

Chinaski - Rok 1970 (Husákovy děti)

14. září 2007 v 19:49 | Kejtyna |  ×Hudba×
Nevím, jestli je to znát
Možná by bylo lepší lhát
Jsem silnej ročník 70
Tak začni počítat
Nechci tu hloupě vzpomínat
Koho taky dneska zajímá
Silnej ročník 70
Tak začni počítat
Tenkrát tu bejval jinej stát
A já byl blbej na kvadrát
Jsem silnej ročník 70
Třeba například
Refrén:
Naši mi vždycky říkali
Jen nehas, co tě nepálí
Jakej pán takovej krám
Naši mi vždycky říkali
Co můžeš, sleduj zpovzdálí
A nikdy nebojuj sám
Nevím, jestli je to znát
Možná by bylo lepší lhát
Jsem silnej ročník 70
Nemoh jsem si vybírat
Tak mi to přestaň vyčítat
Naříkat co jsem za případ
Jsem silnej ročník 70
A možná že jsem rád
Refrén
Čas pádí, čas letí, těžko ta léta vrátíš zpět
A taky Husákovy děti dospěly do Kristových let
Čas pádí, čas letí a je to zvláštní svět
A taky Husákovy děti dospěly do Kristových let (2x)
Čas pádí, čas letíNevím, jestli je to znát
Možná by bylo lepší lhát
Jsem silnej ročník 70
Tak začni počítat
Nechci tu hloupě vzpomínat
Koho taky dneska zajímá
Silnej ročník 70
Tak začni počítat
Tenkrát tu bejval jinej stát
A já byl blbej na kvadrát
Jsem silnej ročník 70
Třeba například
Refrén:
Naši mi vždycky říkali
Jen nehas, co tě nepálí
Jakej pán takovej krám
Naši mi vždycky říkali
Co můžeš, sleduj zpovzdálí
A nikdy nebojuj sám
Nevím, jestli je to znát
Možná by bylo lepší lhát
Jsem silnej ročník 70
Nemoh jsem si vybírat
Tak mi to přestaň vyčítat
Naříkat co jsem za případ
Jsem silnej ročník 70
A možná že jsem rád
Refrén
Čas pádí, čas letí, těžko ta léta vrátíš zpět
A taky Husákovy děti dospěly do Kristových let
Čas pádí, čas letí a je to zvláštní svět
A taky Husákovy děti dospěly do Kristových let (2x)
Čas pádí, čas letí

Kapesní pejsci

14. září 2007 v 18:05 | Kejtyna |  ×Úvahy×
Dřív byly v módě gigantické klobouky a načechrané sukně, dnes se zámožnost prokazuje tím, že na pažimá dotyčná žena miniaturního psa a na čele muší brýle.
To je hold móda. Jako ty brýle ještě beru a nechci nikoho kritizovat, ale přesto mi ti miniaturní čoklové,většinou rasy jorkšír nebo ještě takoví ti vyhublí co mají nohy jak párátka, mi přijdou jako dóst velký snobizmus.
Typická kombinace vystříhnutá naprosto přesně z nějakého slaďáku - pitomoučká blondýnka (nic proti) a kapesní pejsek. Ano, narážím na sladkou a úžasnou (ani náhodou) Parisku. Prostě děs. Nebo když si vzpomenu jen tak namátkou na filmy, kde ta ubohá zvířata tahaly v taškách- Pravá blondýnka, Jak ztratit kluka v 10 dnech a další.
Podle mě spousta žen ty zvířata bere jako módní doplněk. Nic víc.Ale kdyby ti pejsci byli alespoň hezcí! Aaaaaaaaaaaaaa proboha, kdyby s sebou tahaly alespoň kočku (upřímně - chudák kočka) ale to bych se zase oháněla právy zvířat....Tak jsem si vzpoměla, že jedna multimilionářka odkázala celé své jmění psovi a příbuzní utřeli nos. Pokud jste někdy četli V zámku a v podzámčí, což předpokládám, že ano, tak tam je to to samé. Opravdu éra psů nikdy neskončí? Myslím, že pro ně to není zrovna vodvaz,když jim někdo češe ofinku a cpe je do značkových hadrů případně do nějaké tašky (ne. teď tím opravdu nemyslím igelitku.)

Globální problém zvaný market

11. září 2007 v 18:12 | Kejtyna |  ×Ochrana přírody a zvířat×
Ach lidi,lidi. Máte vy vůbec ponětí, jak se nám tady ty -markety množí? Je úplně jedno, jestli je to super,hyper nebo bůhvíco market. Faktem je, že je zbytečné jich stavět tolik. Je sice pravda, že je tam levné zboží a lidi můsto toho aby museli navštěvovat masnu, potraviny, drogerii, cukrárnu, sport, hračky, oděvy a bůhví co to raději najdou v jedné budově,mládež si tam chodí kupovat alkohol, cigarety a kondomy, protože tam všechno jede příliš rychle na to, aby to někdo kontroloval... Proto maj tyhle velký obchoďáky stamilionové tržby a stále skupují ty menší, ale...
Tržby řetězců byly roku 1997 25 miliard ,roku 2005 je to více než 145 miliard .

Obří markety v ČR Hypermarkety mají rozlohu nad 2500 m2. První hypermarket - Globus - se v Česku objevil v roce 1996. V roce 2006 už v zemi působí více než 220 hypermarketů.
A voni se množí. Lezou do stále opuštěnějších míst naší republiky. Tyhle obří plechové kvádry s velkými parkovišti jsou všude. A téměř nic je nemůže zastavit. A ženou se přes mrtvoly. Park, chráněné území nebo dětské hřiště. Je jim to jedno. Hlavně že budou mít nějakou další krabici, kde z lidí ždímat prachy.
Jak brání expanzi super a hypermarketů v západní Evropě?V Holandsku nebo ve Skandinávii si města nechávají vypracovat analýzu kupní síly obyvatelstva a určí si, kolik obchodů jakého druhu ji zasytí. "Pak vybere místo a čeká se, který investor přijde s nejlepší nabídkou," tvrdí Milan Štefanec z brněnského spolku Nesehnutí.
Města si tak často revitalizují lokality, kde nikdo nechce podnikat, jako třeba staré továrny.
"Proti tomu bychom samozřejmě nic neměli," tvrdí Štefanec. "U nás je to ale přesně naopak. Podmínky ke stavbě si neurčují města, ale investor," tvrdí.
"Západní země přísněji posuzují vliv hypermarketů na krajinu, německé územní plány limitují kapacitu obchodů, Britové rovnou zakázali stavět ve volné krajině mimo obce. Francie šla tak daleko, že vznik každého superobchodu musí povolovat vláda a prakticky umožňuje jen náhradu za zkrachovalý podnik," napsal nedávno časopis Respekt.
U nás žádné regulace nejsou a řetězce to dobře vědí. "Panuje představa, že už další expanze nehrozí. V roce 2000 se předpokládalo, že Česko neunese víc než sto hypermarketů, a dnes už jich máme asi 220. Existuje však asi 40 dalších projektů," upozorňuje Štefanec.
Co je na tom ale špatného, když lidé hypermarkety evidentně chtějí? "Například trh s potravinami mohou ovládnout tři nebo čtyři řetězce a tolik proklamovaná konkurence může vymizet," tvrdí Štefanec.
Jak se mají města a obce invazi marketů bránit? "Zastupitelstva si mohou v územních plánech určit, jestli a kolik jich kde chtějí," tvrdí Štefanec. Třeboň je například vykázala na svůj průmyslový sever a nikam jinam je nepustí.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava
Víte,podle mě lidé ani o takové velké obchody nestojí. Jo, je fajn tam sem tam zajet a nakoupit levně a ve velikém množství, ale co je moc, to je příliš. A popravdě, koho baví denně vybírat ze schránky tuny letáků, ze kterých se na vás šklebí nalakované a obarvené maso spolu s umělým salátem a ošklivou rybou? Jak jsem už výše zmiňovala, tyhle superobchody jsou dost velké. Pro představu - Hypernova měla roku 2005 , 50 prodejen, které mají celkem 212 328 m2 prodejní plochy(tutíž kromě parkovišŤ), což je srovnatelné s rozlohou více než dvaačtyřiceti velkých fotbalových hřišť.
A k tomu ty igelitové tašky. Jsou zdarma, dají vám jich tam dle vaší libosti a to vše zdarma. Přece nelze zákazníkovi naúčtovat tašku v hodnotě pár haléřů. Vždyť je to jedno, jaké dopady to má na životní prostředí...Řečeno lapidárně, bossové hyper-supermarketů mají dojem, že si mohou dovolit všechno.
Společnost Tesco Stores ČR a.s. zahájila v Postřižíně u Kralup nad Vltavou provoz distribučního centra v celkové výši 1.000 000 kroun. Centrum bude sloužit 76 obchodům Tesca v ČR. V současné době společnost v centru zaměstnává 600 lidí, od roku 2007 plánuje 1200 lidí (07). Celková rozloha skladů činí 55 000 metrů čtverečních.
Je sice moc hezký, že zaměstnaj tolik lidí, ale těch 5,5 hektaru se mohlo využít mnohem lépe. Neříkám, že oni by ty peníze využili nějak dobře, ale plocha, kterou zaujímají všechny ty nákupní plechovky je strašně velká. Představte si to tak za 50,60 let. Kromě toho, že někteří budeme mrtví a ze mě bude dlchodkyně, která bude prolezlá všemi nemocemi, co nevstane ani z postele, tak tyhle obchoďáky tu už nebudou. Nějaký Mozek totiž objevil velice úsporný (energie) způsob nakupování, než se plahočit po ploše 7 000 m2.A tak z těchto kdysi populárních staveb zbydou jen ruiny. Umíte si představit kolik tady bude zřícených plechových barákú? Prolezlých bezdomovci budoucnosti, kteří budou rabovat cibuli za pět devadesát.
Podle mě jsou megamarkety opravdu zbytečné, není potřeba jich tu mít tolik, ještě ktomu v jednom městě, 500metrů od sebe. To už je opravdu příliš. Zabírají životrí prostředí. Jen tak pro zamyšlení - podívejte se v zimě na dům, jak se sníh drží dál. To teplem, které dům sálá. Myslíte, že by naše prostředí bylo míň zamořené, kdyby nebylo hnusných velkých plechovek? Místo nich by mohly být lesy a louky...no prostě idyla. Už jsem toho řekla dost a vřele doufám, že má slova padla na úrodnou půdu.

Znaková řeč není jen němý jazyk

9. září 2007 v 20:08 | Kejtyna |  Sebezáchova
Před pár týdny, při bizarní situaci mě napadlo podívat se blíže na znakovou řeč. Víte, je to zvláštní. Na této neverbální komunikaci je smůla, že stačí málo a dojde k nedorozumění. Opravdu, jde tady o přesnost. Při znakové řeči se také nepoužívají jinotaje. Náhodou jsem narazila na netu na jeden článek, v němž autor sděloval, jak se bavil s jednou svou neslyšící kamarádkou a když jí řekl, že je kočka, urazila se, protože ve znakové řeči je kočka, úplně to samé, jako slepice, koza, či jiné domestikované zvíře. Tak jsem našla na youtub jedno takové "znakové video" pokud už někdo dlouho neviděl toho plešatého pána na ČT1 (nebo 2, to je fuk) tak ho ani neuvidíte, ale tahle slečna znakovkou taky umí.
Znaková řeč
Znakovou řečí se pro účely zákona rozumí český znakový jazyk a znakovaná čeština.
(no jo, tak jsem zvrtala titulek článku, stane sa)
Znakový jazyk
Český znakový jazyk je základním dorozumívacím jazykem Neslyšících v České republice.
Český znakový jazyk je přirozený a plnohodnotný komunikační systém tvořený specifickými vizuálně-pohybovými prostředky, tj. tvary rukou, jejich postavením a pohyby, mimikou, pozicemi hlavy a horní části trupu. Český znakový jazyk má základní atributy jazyka, tj. znakovost, systémovost, dvojí členění, produktivnost, svébytnost a historický rozměr, a je ustálen po stránce lexikální i gramatické.
Stručně jinými slovy znakový jazyk má jiný slovosled (znakosled) i gramatiku než čeština. Například vztahy, které se v češtině vyjadřují spojkami, předložkami a podobně se ve znakovém jazyce vyjadřují umístěním v prostoru.
Znakovaná čeština
Znakovaná čeština je umělý jazykový systém, který usnadňuje dorozumívání mezi slyšícími a neslyšícími.
Znakovaná čeština využívá gramatické prostředky češtiny, která je současně hlasitě nebo bezhlasně artikulována. Spolu s jednotlivými českými slovy jsou pohybem a postavením rukou ukazovány odpovídající znaky českého znakového jazyka.
Jinými slovy: znakovaná čeština je pouze vizualizovaná čeština, tj čeština převedená do znaků. Slovosled je stejný jako v češtině, pouze pro každé slovo se použije odpovídající znak znakového jazyka.
No to je snad dost (ne)srozumitelné. Jinak když kliknete na Celý článek tak najdete základy znakového jazyka zkopčené z Lexikonu.

Novinka v české republice - syfilida.

8. září 2007 v 15:24 | Kejtyna |  ×Zdraví×
Jistě jste včera viděli reportáž na Primě. O tom, jak se syfilida začala dost rozšiřovat i v ČR, hlavně tedy v středočeském kraji. Je to bakteriální onemocnění, léčí se penicilinem a pokud se na něj brzo nepřijde, tak může skončit i smrtí. Příznaky syfilidy jsou dle stádia, v počátku to je pouze malý pupínek v oblasti genitálií, postubně to postihuje celý nervový a imunní systém.
Zajímavý je článek, který jsem objevila na netu: Tvrzení, že vůdce nacistického Německa Adolf Hitler trpěl syfilidou, oživila svou studií americká vědkyně. Rozvinuté stádium této pohlavní nemoci, které postihuje i nervový systém, podle ní mohlo částečně ovlivnit jeho chování.Dohady, že nacistický vůdce mohl být nakažen syfilidou, se objevily již dříve společně s množstvím vzájemně si odporujících a někdy i exotických teorií o jeho zdraví.
Přenáší se prakticky výhradně pohlavním stykem (klasickým, orálním i análním). Dále dochází k přenosu z matky na plod. Vzácně může dojít i k přenosu infekce kontaminovanými předměty (např. jídelní příbory, sklenice) či při těsném kontaktu s nakaženým. Teoreticky možný je i přenos krevní transfuzí (za normálních okolností ovšem nepřipadá v úvahu, neboť krev dárců je v tomto ohledu testována). Prevencí je věrnost partnerovi, používání kondomu (nelze považovat za absolutně spolehlivý způsob, při správném užití ovšem radikálně snižuje riziko přenosu na minimum), pečlivý výběr sexuálních partnerů, dodržování hygienických pravidel. Z epidemiologického hlediska je nejnebezpečnější (rozuměj obecně nejvyšší riziko nákazy) člověk ve stadiu sekundární syfilis.

No Doubt - Don't Speak

7. září 2007 v 12:52 | Kejtyna |  ×Hudba×
Krásnej klip, a písnička taky dobrá.
You and me
We used to be together
Every day together always

I really feel
That Im losing my best friend
I cant believe
This could be the end

It looks as though youre letting go
And if its real,
Well I dont want to know

Dont speak
I know just what youre saying
So please stop explaining
Dont tell me cause it hurts
Dont speak
I know what youre thinking
I dont need your reasons
Dont tell me cause it hurts

Our memories
They can be inviting
But some are altogether
Mighty frightening

As we die, both you and i
With my head in my hands
I sit and cry

Dont speak
I know just what youre saying
So please stop explaining
Dont tell me cause it hurts no no no
Dont speak
I know what youre thinking
And I dont need your reasons
Dont tell me cause it hurts

Its all ending,
I gotta stop pretending who we are...

You and me
I can see us dying... are we?

Dont speak
I know just what youre saying
So please stop explaining
Dont tell me cause it hurts no no
Dont speak
I know what youre thinking
And I dont need your reasons
Dont tell me cause it hurts
Dont tell me cause it hurts
I know what youre saying
So please stop explaining
Dont speak dont speak dont speak
No I know what youre thinking
And I dont need your reasons
I know you good I know you good
I know you real good oh

La la la la la la la la la
Dont dont ooh ooh
Hush hush darling
Hush hush darling
Hush hush dont tell me cause it hurts
Hush hush darling
Hush hush darling
Hush hush dont tell me cause it hurts

Svět plný protikladů

6. září 2007 v 14:54 | Kejtyna |  ׎ivot×Smrt×
Vím, že se pořád motám ve stejném okruhu témat, alejá si nemůžu pomoct. Po shlédnutí části jednoho dokumentu, jsem měla nutkání tento článek napsat.
Ještě pořád mám v mysli ten obrázek: Po drsné poušti kráčí dvě černé osoby. Jedna z nich je dítě. Ta nese v náručí druhé dítě. Všechny postavy jsou jenom kost a kůže. Doslova a do písmene. Mrtvolky na pochodu. Bylo to strašné. Poměrně velká hlava oproti chodícím kostřičkám. Sierra Leona je údajně jedním z nejhorších míst na světě.
Hladomor v NigeruHladomor v Nigeru
Připadají vám tyhle snímky hrozné? Srovnejte si je se svým zjevem v zrcadle. No a co, že máte pár kil nadváhy. Tam ty děti, stovky, tisíce, statisíce dětí umírají denně na hlad. Nemají co jíst. Víte co? Hladomor ohrožuje 11 000 000 afričanů. Obézních lidí je 1 000 000 000. Je to dobře nebo špatně?
Módou je se cpát. Dnešní život je rychlý a uspěchaný. Lidé v pracovním vytížení nestíhají jíst a tak se uchylují k fast foodům. Módou je se ubírat v nicotných depresích. Vstát ráno, podívat se do zrcadla a říct si :"To jsem zase já. Mám velký zadech, pořádný pivas a i když jsem muž, mám větší prsa než moje stará. " A člověk trpící depresí se uchyluje k jídlu. Beztak už si postavu nespraví. Moderní lidé mají mindráky a velký obvod pasu. Poněkud si neuvědomují, že by mohli dělat něco užitečnýho. Trochu jižněji, existují lidé, kteří jenom existují. Tyhle problémy nemají.Oni mají jen jediný problém. Přežít.
Myslíte si, že jim nemůžete pomoct? Jo, asi jim už nikdo nepomůže, proto se slezou všichni zazobanci dosvejch pitomejch klubů a budou hrát golf. Mají miliony, každý víkend letí do jiné země večeřet soukromým tryskáčem, ale na lidi, kteříměsíc nedostanou do úst naprosto kašlou.
Každý můžeme pomoct,stačí hledat. Adoptovat dítě, stát se dobrovolníkem. Cokoliv. Cokoliv. Pak může i váš život být k něčemu užitečný.

Lidský ideál

5. září 2007 v 16:54 | Kejtyna |  ×Lidé×
Strávila jsem hodinu a něco na chatu, abych zjistila, jaký ideál člověka lidé hledají, jakým by se chtěli stát. Kromě toho, že na chat chodí už spíš lidi vě věku od 10-14 jsem zjistila, mě potřebné informace o ideálu člověka.
Jestli si vzpomínáte, tak nedávno mi vyšel článek o bandě anorektiček, které "Want to be perfect" a já se vydala do dráh internetu zjistit, jak by takový perfetkní člověk měl vypadat.
75% dotázaných si představovala jako ideálního člověka muže, 25% ženu. Spousta lidí mě "poslala do háje" s tím, že ideální člověk neexistuje. Já s tím souhlasím. Nemůže být ideální člověk, který by se zavděčil všem.
Ani nevíte, jak moc mě potěšilo, že spousta lidí uvedla povahové rysy a ne jen povrchní nedůležitosti jako je vzhled. Ideální člověk by neměl mít dokonalý zevnějšek nýbrž duševní stránku. Sice by měl dokonalý člověk být hezký, ale rozhodně to (jak doufám) není prioritou.
Taky se opět divím (a ne napoprvé) že spousta lidí nehledá ideál ve svém nitru, nýbrž okolí. Nebudu posuzovat, zda je to dobré, či ne. Takže většinou to byl přítel či kamarádka nebo herec.Ku příkladu Arnold Schwarzenegger (přitom ten člověk jeho jméno ani napsat neuměl, ale to je detail).
Ideální člověk by měl tedy mít všechno. Být populární, krásný a taky hodný, upřímný, ochotný, pravdomluvný, inteligentní, cílevědomý,nenáročný, usměvavý, kamarádský k lidem i zvířatům.
Líbil se mi jeden názor, který budu doslovně citovat: Ideální člověk je ten, kterému stačí málo ke štěstí, protože málo najdeš všude a tak je pořád šťastný.
Líp bych to sama neřekla. Proto nechápu, proč se všichni snaží zdokonalit svůj zevnějšek místo svého duchovna. Ono je to samá dieta, liposukce a plastika. Nebo už i lidi na chatu lžou?

Way back into love

5. září 2007 v 15:05 | Kejtyna |  ×Noty pro kytaru×
Písnička z filmu Hudbu složil, slova napsal. Lehce se hraje a jsou k tomu i akordy. Pokud chcete text, tak ten najdete v rubruce Hudba + download mp3s ináč noty najdete po kliknutí na Celý článek.

Stále si uvědomuj, kdo jsou ti, čí obdiv chceš sklízet

4. září 2007 v 12:21 | Kejtyna |  ×Citáty×
Tak pravil Marcus Aurelius. A když se nad tím tak zamyslíte, tak na tom něco bude