Rasismus: proč?

4. srpna 2007 v 9:59 | Kejtyna |  ×Lidé×
Vystoupila jsem na stanici metra pod Museem, vyjela schody vzhůru a přemýšlím kudy půjdu. Náhle mou pozornost upoutal vyšší chlapec tmavé pleti, lučně vypadající, v košili, učesaný, umytý, z cestouvní tašky mu čouhá růže. Přesto má problémy. Žena u stánku mu očividně nechce nechat ani prohlédnout zboží, které nabízí "slušným" zákazníkům. ,,Sa podivte! Jen sa na ňu podivte! Bere mi to z ruky jen proto, že su cikán! " čertí se mladý Rom ukazujíc na tlustou postarší prodavačku, kterou v žádném případě nevyvedl tou scénou z míry. Asi si zvykla takhle rasisticky odrazovat potencionální zákazníky. Chlapec rozhořčeně odchází. Mám sto chutí se za ním rozběhnout a podpořit jej.
Nevím co vlastně všichni proti "cikánům" máte. Jsou to normální lidé jako my. Vím, ty výtržnosti a kočovný život, v tom jsou jedničky, ale kdo jest bez vinny, hoď kamenem. Chci říct, kdo napáchal víc zla - běloši - (Hitler a celý fašismus, Rusácia jejich SSSR a kdo ví, co ještě) nebo (ne)nápadné komunity Romů? Skinheady nikdo neodsuzuje, přestože jsou někdy razantnější než cikáni. Nechci, aby to znělo, že stojím při všech těch co jako bezdomovci obsazují domy, nebo těch, co si nadělají kopu dětí (nevyhodili ji třeba z lékárny, když si chtěla koupit antikoncepci? nervali mu v supermarketu kondomy z ruky aby je třeba nečórnul? ). Myslím, že třeba ten hoch s tou růží nemá právo být takhle škatulkován jako ten špatný.
Romská žena z České republiky

Sociální uspořádání

Základem společnosti je rodina, kde panuje velká soudržnost. Rodinou jsou pro Romy lidé, v daleko menší míře obydlí. Tradičně se představitel určitého seskupení Romů nazývá vajda, který požívá velkou autoritu.
Romové netvoří jednolité etnikum, štěpí se na mnoho skupin - kmenů (Olašští Romové, Sintové v Německu, Manušové ve Francii, Gitanos ve Španělsku apod.). V Česku žijí převážně východoslovenští Romové (byli sem přesunuti v rámci poválečné obnovy průmyslu), 10 % tvoří Romové olašští, nepatrné procento Romové čeští (ti byli téměř vyhlazeni při holocaustu v pracovních táborech v Hodoníně u Kunštátu, v Letech u Písku a v Osvětimi).
Když se vrátím k tomu rasismu, který vzniká z odporu vůči romům. (logické) Nedávno jsem četla článek v novinách, který pojednával o tom, jak jedni studenti nadávali romům řečmi typu:"Umíš číst?" Teda musím přiznat, že tyto řeči, ač řečeny, jen tak, mezi řečí, tu jsou stále. Vzpomínám si, jak se o jedněch příslušnících tohoto etnika mile vyjádřil jeden můj známý ze Slovenska:,,Pisať to nevie, čitať to nevie, ale hlávně že tomá štyrkolku."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 januscha januscha | Web | 4. srpna 2007 v 11:12 | Reagovat

Někdy to ti bílí už vážně HODNĚ PŘEHÁNÍ! V tom máš pradu ... nechtěla bych být v jejich kůži, ale vemsi, všichni se bojí...v Brně je jedna škola a a kolem hafo cikánu a třrba sedmiletí parchnti si stoupknou kolem teBE A  obrerou tě o řetízky o všechno!!! A když jsi pleštíš tak na tebe vyletí cikáni, kteří tě zmlátí a toho se všichni bojí, protže takový cikán je vážně často agresivní, smaa když chodím po Brně si svoje věc hodně dobře hlídám hlavně v těchto ulicích, ale nadruhou stena když se chová sluše a nic nedělá proč to?

2 januscha januscha | Web | 4. srpna 2007 v 11:13 | Reagovat

Někdy to ti bílí už vážně HODNĚ PŘEHÁNÍ! V tom máš pradu ... nechtěla bych být v jejich kůži, ale vemsi, všichni se bojí...v Brně je jedna škola a a kolem hafo cikánu a třrba sedmiletí parchnti si stoupknou kolem teBE A  obrerou tě o řetízky o všechno!!! A když jsi pleštíš tak na tebe vyletí cikáni, kteří tě zmlátí a toho se všichni bojí, protže takový cikán je vážně často agresivní, smaa když chodím po Brně si svoje věc hodně dobře hlídám hlavně v těchto ulicích, ale nadruhou stena když se chová sluše a nic nedělá proč to?

3 januscha januscha | Web | 4. srpna 2007 v 11:13 | Reagovat

oj,ono se to sem dalo dvakrát? :-O

4 Jan Kokoška Jan Kokoška | E-mail | 4. srpna 2007 v 11:23 | Reagovat

Já si myslím, že zas až TAK to ti bílí nepřehání. Dokonce bych hovořil o rasismu INVERZNÍM - proč? Vezměte si, kolik romských rodin již dostalo pěkné bydlení a kompletně jej zničilo, ANIŽ BY ZA NĚJ NĚCO ZAPLATILI!!! Co udělají potom? Žádají o nové a v drtivé většině případů jej od města dostanou - viz nedávný případ, romská rodina svým bezohledným způsobem života KOMPLETNĚ ZNIČILA DŮM, nezbyly v něm ani okenní rámy. Město je pak ZDARMA přestěhovalo do ač nuznějšího, tak stále únosného bydlení - ZADARMO A JEŠTĚ MĚLI TU DRZOST SI STĚŽOVAT!!! Kolik začínajících rodin by potřebovalo takovou pomoc jako sůl, ale nikdy se ničeho takového nedočkají - a navíc: Pokud byste dali toto bydlení normální rodině, jistě by ho za pár měsíců nezlikvidovala tak, jako to dělají romové.

Jistě, všichni nepatří do stejného pytle, bohužel, DRTIVÁ VĚTŠINA Z NICH ANO.

5 Kejty>>januscha Kejty>>januscha | 4. srpna 2007 v 14:28 | Reagovat

stalo se to už někdy tobě?

6 Kejty>>Jan Kokoška Kejty>>Jan Kokoška | 4. srpna 2007 v 14:30 | Reagovat

mášpravdu, ale je to individuální. někteří ano, někteří ne...

7 januscha.jenny januscha.jenny | Web | 4. srpna 2007 v 14:51 | Reagovat

co jako? s těma cikánama? Ne to opravdu ne!!! Ale katy myslíš jako, že by učitéle lhaly schválně?..to si mylsím, že ne!..A je to pravda!...protže sjou  takový

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama