Šílení předkové a nesmyslné tradice

4. července 2007 v 21:44 | Kejtyna |  ×Náboženství×
Zase jsem se nějakou oklikou dostala k náboženství. Když už ale nemám o čem vyprávět, tak náboženství se dá omýlat do aleluja. Avšak při slově tradice, se snad každému vybaví lidé v kroji a podobné ptákoviny. V tom případě vás obviním z krátkozrakosti. Což nevidíte dál?
Víte, tradice nejsou jen činnosti, které se dodržují z dřívější doby až do nynějška. Tradice mohou být i ty, které se dodžovaly dříve. Asi to nedává smysl, říkáte si, co to tu píše za bláboly? Počkejte chvílu, já se nějak vymáčknu...
Já chtěla psát o středověku.Avšak náhle si uvědomuju, že středověk vládne na východě mnohdy i nadále. Takže nepodceňujme naše "světové spolubydlící". Jak to jinak říct =) Doufám, že už je vám jasné, jaké "tradice"mám na mysli. Pálení čarodějnic, popravy, náš "kastovní systém" při němž byly velké rozdíly mez poddanými a šlechtou. Skáču skrz stoletími, vím. Avšak všechny tyto nechutně nesmyslné činnosti byly konány, dají se nazývat tradicemi a stále ještě někdte přetrvávají (narážím tím na popravu Saddáma Husajna, i když ten si to zasloužil...).
Jácí byli naši předkové? Byli to pověrčiví cvokové, fanaticky se upínající k víře? Nebo to byli moudří lidé, díky nimž máme žárovku, gramofon a papír? Odpověď bych mohla neutralizovat: jak kdo, jak kde, jak kdy. Všechny ty hnusné vědi psané kurzívou odsuzuji. Nevím,komu mám být vděčna za to, že se to již neprovozuje. Ale co ty hnusy, které přetrvávají doposud? Opět narážím na zaostalejší země. Takové halení žen do pytlů, jinak ani nošení burky nejde nazvat, je podle mě barbarský zvyk. O afrických kmenech ani nemluvě. Ale to už je kapitola sama o sobě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kristýna Kristýna | 27. ledna 2009 v 9:36 | Reagovat

Ahoj, musim říct, že tu máš spostu zajímavých postřehů a názorů (i co se knih týče btw dobrý výběr). Ale trochu mě zarazily některé věci v tomto "článku". Pokud tady polemizuješ o jakémsi fanatizmu našich předků, je třeba si uvědomit, že víra v dané době znamenala obecně platné právní normy nehledě na to, že církev byl jediný zdroj jak vzdělání, tak i jakéhosi zpravodajství.

Z textu mi taky tak nějak vyplynulo, že co je muslimské považuješ za zaostalé. S čímž tedy rozhodně nemůžu souhlasit. A nakonec jedno doporučení, pokud chceš něco odsuzovat (viz burky a zahalování muslimek všeobecně) měla by sis zjistit širší souvislosti (které jsou mnohdy velmi překvapivé), aby tě nakonec někdo neoznačil za, jak jsi to psala, krátkozrakou....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama