Náboženská víra = zárchrané lano, nebo oprátka kolem krku?

30. května 2007 v 18:30 | Kejtyna |  ×Náboženství×
Wikipedie definuje náboženství jako ustálenou soustavu představ o existenci nadpřirozených skutečností mimo dosah smyslové zkušenosti, kterou sdílí větší skupina obyvatel, ustálenou soustavu věr ve Vyšší moc, v boha, bohyni nebo bohy a/nebo bohyně. Nadpřirozenými skutečnostmi se pak rozumí cosi posvátného, vyšší moc, bůh, bohyně nebo božstvo. Náboženství má obvykle vlastní morální kodex, hodnoty, instituce, rituály a praxi.
Mí věrní čtenáři jistě ví, že mým stylem není přesně kopírovat definice nějkterých fakt. Ani teď nehodlám zavádět novoty. Taky zde nehodlám potvrzovat či popírat existenci jakéhokoliv božstva.Myslím, že inteligence všech mých čtenářů je natolik vysoké, že takové základy vědí.
Četla jsem jeden citát. Nepamatuji si jej doslovně, ale byl něco v tom smyslu, že lidské ruce dokáží vše, co si naše mysl usmyslí. Je to tak. Čemu uvěříme ,to dokážem. Snad proto potřebujem víru. Musíme něčemu, v něco věřít, abychom mohli žít. Vezměme si křesťanství - je pro přece naděje ve vysvobození a návrat Ježíše Krista.
Naděje je světlem srdce a dává nám sílu čelit zítřku.
Lidé žijí svou vírou. Po celá staletí lidé umírali pro své přesvědčení. Bylo by to obdivuhodné, kdyby zabíjeli sebe, protože jim nikdo nechtěl věřit respektive nechtěl věřit v to, co oni. Ne, oni vraždili proto, že jim nikdo nevěřil. Celý středověk byli křesťané pronásledováni. A co v 2.sv. válce? To zas byli Židé. A i v dnešní době přetrvává náboženská nevraživost. Ehm, myslíte, že muslems, muslimové lítaj letadlama jen proto, že nemaj rádi Bushe? Já myslím, že ne...
Ale to už hraničí s náboženským fanatismem. No a ne snad? A táhnou k nám do Evropy. Ne jako buddhisté, nenásilně, právě naopak. A co když udělají státní převrat? Nakonec to dopadne tak, že budeme muset nostit ty jejich kukly (burky). Náboženství je mnoho, jen těžkolze určit, které z nich je správné.Já nechci aby to znělo nějak zaujatě,protože jsem si myslela, že ty řeči o muslimech jsou jen rasistycké výplody mysli mé matky, ale od doby, co jsem viděla film, tušm jmenoval se Bez dcery neodejdu, bylo to o američance, která se provdala za Muslima, přijela se za ním s dcerou podívat do jeho vlasti a rodina ji nechtěla pustit zpět. Prostě tam musela zůstat a zvyknout si. Muž ji bil a nikomu to nepřišlo divné...
Když už jsme u toho fanatismu - tak co takové ty sekty? Nejznámější z nich - Svědci Jehovovi - se snaží utvrdit své okolí v tom, že hlavní osobou je Jehov.Nevím, nemohu dát sektám nálepku ŠPATNÉ, protože tohle všechno znám jen teoreticky. Většinu mám načtenou, takže já nemohu vědět, zda všechny sekty jsou opravdu špatné. Jenomže všechna mě dostupná literatura a zdroje popisuje sekty, jako věc, která vás vtáhne a již není cesta návratu. Platí tam utopická společnost, kdy vy, jakopoddružný člen sekty nesmíte vlastnit žádný majetek.
Víte různá náboženství mají různé názory a nařízení. Mnohé zákony jsou podle mě dost zastaralé až škodné. Třeba křesťané neuznávají polygamii (což je dobře) naopak mormoni ji povolují. Islám též dovoluje mnohoženství avšak pouze 4 ženy. Smůla co? Nebo si vezměme jen způsob pohřbívání: ve starovkém egyptě, kde uznávali polyteistické náboženství, tam mumifikovali. Křesťané dělají hrobečky s křížky , kladou na ně květiny, židé zase dělají hroby se šlamounovými hvězdami a zdobí je kamínky. Takže takový je pohled na smrt jednotlivých náboženství. Starověcí Egypťané věřili, že život je jen průpravou pro posmrtný život.....a křesťané spalováním jako by hlásali ,,z popelu jsi se zrodil, v popel se zase proměníš".
Existuje také spousta domorodých náboženství, uznávaných někde v africe. Říká se, že co vesnice, to náboženství.
Ale co sexuální omezování z hlediska náboženského? Tak třeba křesťané neuznávají antikoncepci ani kondomy, protože brání početí a začátku nového života. (o interrupci ani nemluvě). A jistě víte, že u křesťanů se provozuje první pohlavní styk až po svatbě.
A tohle jsem našlana jedné buddhistické stránce:Buddhismus se dívá na sex zcela uvolněně, jako na cokoliv jiného. Tělo je vzácný nástroj k dávání štěstí, radosti a ochrany nám i ostatním bytostem. Je ovąem důleľité, zda i sexualitu zaměřujeme spíš pro radost druhých a sami ji pak máme tím větší (takové zvláštní efekty štědrosti :-) a nebo zda myslíme jen na radost vlastní. Ta můľe být pro mnohé i utrpením. A to nejen při dávání fyzické lásky, ale i při jejím nedávání nebo při manipulacích s lidmi jejím prostřednictvím. Buddhismus bere všechny jevy sice uvolněně, ale v souvislostech a říká, že máme hlavně dávat lásku, štěstí a chránit bytosti, ale že to taky máme dělat chytře a soucitně.
Taky malý rozdíl. Buddhismus má takový volný názor na sex, zatímco křesťané jej mají brát jen jako nutnou, reprodukční činnost. A taky od křesťanských kněží mohou buddhistští mniši souložit.
Náboženský fetišismus je původně uctívání neživých přírodních nebo umělých předmětů - fetišů, jimž se připisují magické vlastnosti. Je formou animismu. Příkladem takovéto úchylky může být používání náboženských pomůcek jako například křesťanského kříže nebo judaistického svícnu pro sexuální praktiky.
h
Po kliknutí na celý článek se vám zobrazí mapa rozdělení náboženství ve světě.

Soubor:Weltreligionen cs.png
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama