Co se stane, až se nám podaří vyvraždit všechny klasiky?

27. dubna 2007 v 18:23 | Kejtyna |  ×Moje výtvory×
Jsou už pár desítek let po smrti, ale pořád jdou nám do hlav vtloukány jejich názory(ne, nemluvím o politicích) . Jsou to naši klasikové. Teď nevím, jestli si pod tím náhodou nepředstavíte, nějakého zesnulého Bacha a podobně, ale toho jsem zrovna na mysli neměla. Mluvím tu o literárních klasicích.
Dnešní mláděž, když už musí, tak v krajní nutnosti sáhne maximálně tak po Harrym Potterovi, detektivce či dívčím románu. A pokud kantor ve škole zadá jako zápis na přečtenou, tak náš milý žák zapne a počítač a udělá tu nejjednoduší věc -opíše to z i-netu. Jen málokterý dnes opráší takového Shakespeara, Widea či Němcovou.
Ale jak zabránit tomu masovému vraždění těch už jednou zesnulých? Asi to vyzní divně, ale přestat doporučovat četbu. Nevím jak vy, ale já (snad abych vystihla pravdivost sousloví "vzpurný teenager") nesnáším, když se mi někdo snaží něco vnutit (i když já mám co mluvit, když místo Harryho Pottera čtu Shakespeara a místo Evičky Farné a Hip Hopu poslouchám Beethovena, ale co už...). Myslím, že podobně (hloupě. ale já to beztak překousnu a přečtu to...) uvažuje spousta jiných mladistvých. Přece když si člověk najde něco sám, ať už informaci či knihu, tak si to bere víc, než když mu to někdo předepíše a nalajnuje..
Ale co by se stalo, kdyby se zastáncům našich klasiků nepodařilo zachránit je před tím pádem? Až by děti knihy zahrabaly na police, a celé dny by jen seděly před nějakými svítícími krabicemi, tak pak by se naši milí klasikové nejen obrátili v hrobě, ale pravděpodobně vědět to, tak vstanou z mrtých a to se tu pak budou dít věci!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gába Gába | Web | 27. dubna 2007 v 23:10 | Reagovat

DEkuji ti moc za komik !! Ja mam ted takovy premysleci obdobi a tak premyslim o hodne vecech.. i o tech nerealnych a snazim se toho ze sebe vydat co nejvic abych to v sobe dlouho nedusila ale zase vsechny city najevo davat nechci a tak vyjadruju jenom cast z nich...

2 Kejty>>Gába Kejty>>Gába | 27. dubna 2007 v 23:22 | Reagovat

heh, "pžemýšlecí období" já mám snad pořád. napadaj mě věci co mě dřív absolutně nenapadaly, myslím tím nápady na tady tahle úvahový články. je to dřina, pořád takhle myslet =D

3 Kaunaz Isa Kaunaz Isa | Web | 28. dubna 2007 v 16:10 | Reagovat

Jenomže jak nenásilně oživit zájem mládeže o klasiky? Jednoduše: Nijak. Vrchlický trpěl depresemi mimo jiné i z toho, že o něm pořád J. S. Machar a jiní psali, že je už moc starý a jeho básně stojí za hovno. A vidíš... Teď jsou všichni ti literární odpůrci klasiky... To je sen snad každého spisovatele - být uznávaný i po smrti (pravda, některým se povedlo jenom to).

Problém se starší knihou je následovný: jazyková bariéra, která čtenáře spíše nudí než zaujme. Vem si, jak psal třeba Jirásek. Byť učebnicový spisovatel, nedokázal jsem se jeho romány prokousat. Jeho styl je pro mne příliš archaický a popisný.

Co s tím? Podle mne i v dnešní době žijí lidé, kteří umí velmi dobře psát. Lidé, jejichž díla hltáme s nadšením, a kteří budou za sto let stejně čtení jako Jirásek.

No a  co se týče zájmu o literaturu jako takovou, s tím by se pravda něco dělat mělo. I když, je to na jednotlivcích. Můj spolužák je velmi vzdělaný a má rozhled. Tráví však celý svůj volný čas hraním počítačových her. Myslím, že bych skončil stejně nebýt toho, že počítač schopný rozchodit jakoukoliv hru jsem dostal na Vánoce 2006.

Jde o to probudit v dětech fantazii, chuť číst. A to se povede jenom absencí Pc a herních konzolí. Aspoň tak to vidím já.

4 Kejty>>Kaunaz Isa Kejty>>Kaunaz Isa | 28. dubna 2007 v 18:40 | Reagovat

celkem s tebou souhlasím. Počítače byly stvořeny k tomu, aby čas šetřily, jenomže je tomu právě naopak. Jen čas užírají.Ale prostě svět jde dál a zabránit tomu nelze. Já zas neměla sílu přečíst víc jak 70 stran u Hugových románů. Například takový Muž,který se směje je ze začátku šíleně popisný, až běda...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama